HomeSoczewki kontaktowe

W obecnych czasach soczewki kontaktowe stały się powszechnie stosowanym środkiem korygującym wzrok. Ich popularność wynika z ich niewidoczności, a zarazem dużych możliwości (można nimi korygować każdą wadę wzroku). Oprócz korekty wady wzroku soczewki kontaktowe mogą być stosowane jako element wyglądu zmieniając kolor tęczówki oka (tzw. kolorowe zerówki).

Jak dobrze dobrać soczewki kontaktowe ?

Przede wszystkim potrzebne jest aktualne badanie wzroku. Następnie okulista powinien zbadać czy oczy są zdrowe i czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, dopasować soczewkę do oka, zbadać krzywiznę rogówki. Specjalista powinien przymierzyć nam tzw. soczewki próbne. Po czasie adaptacyjnym (ok. pół godziny) powinien sprawdzić reakcję oka na soczewkę. Jeżeli dopasowanie się nie powiodło powinni Państwo otrzymać inny rodzaj soczewki aż do otrzymania komfortowego rozwiązania. Od specjalisty powinniśmy otrzymać informacje jak dbać o soczewki i jak ich używać. Po kilku dniach można odbyć wizytę sprawdzającą, aby dodatkowo upewnić się, że soczewki dobrze się zaadoptowały.

Nie później niż 30 dni od momentu aplikacji soczewek konieczna jest wizyta kontrolna. Jest ona bardzo istotna, ponieważ jest gwarancją optymalnego doboru soczewek oraz pomoże zachować zdrowe oczy. Kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się nie rzadziej niż co 6 miesięcy.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych
Przeciwwskazaniem do no ich noszenia jest jakakolwiek choroba oczu, zapalenie spojówek lub gdy stosujemy leki okulistyczne. Poza tym każdy może nosić soczewki kontaktowe, tym bardziej że obecna nowoczesna technologia ich wytwarzania sprawia, że są zdrowsze i bezpieczniejsze.

Jeżeli zdecydują się Państwo nosić soczewki kontaktowe, to na samym początku należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przez kilka pierwszych dni mogą występować niedogodności. Czas przyswojenia soczewek kontaktowych zależy od noszącego i zazwyczaj szybciej wychodzi to Paniom.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe służą głównie do korekcji wady wzroku. Za ich pomocą można skorygować niemal każdą wadę. Są to soczewki korekcyjne. Soczewki kolorowe służą do zmiany koloru tęczówki, a za pomocą soczewek kosmetycznych możemy przykryć niedoskonałości w obrębie tęczówki oka. Istnieją jeszcze soczewki terapeutyczne których zadaniem jest uśmierzanie bólu, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi lub przyspieszenie procesu gojenia rogówki po urazie lub zabiegu chirurgicznym.

Soczewki kontaktowe dzielą się ze względu na termin przydatności:

Soczewki codzienne
Soczewki codzienne są to jednorazowe soczewki kontaktowe, które rano założone, po zdjęciu wieczorem są wyrzucane. Są one polecane osobom, które chcą uniknąć codziennego czyszczenia soczewek lub korzystają z nich sporadycznie.
Soczewki wielokrotnego użytku: dwutygodniowe lub miesięczne
Są to soczewki wielokrotnego użytku, użytkowane przez określony czas. Wymagają pielęgnacji tj. po zdjęciu należy je oczyścić i zdezynfekować. Następnego dnia są gotowe do założenia. Właściwa pielęgnacja oraz nieprzekraczanie czasu ich użytkowania gwarantuje zachowanie zdrowia oczu.

Soczewki można podzielić na
  1. soczewki sferyczne
  2. soczewki astygmatyczne
  3. soczewki multifokalne (progresywne)

Co możemy dla Ciebie zrobić:

Recepty NFZ

Nasze salony optyczne maja podpisana umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) dzięki czemu możemy realizować recepty z refundacją.

Badanie wzroku

Gabinety w naszych salonach wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt do pomiaru wzroku.

Naprawa

Wugięte, uszkodzone czu porysowane szkło - przyjdź i sprawdź jak szybko naprawimy twoje okulary.

Wymiana szkieł

Twój wzrok uległ pogorszeniu, a okluary jescze niczego sobie - przyjdź, wymienimy szkła.

Aplikacja soczewek

Nie wiesz jak, a może się boisz - pomiżemy, doradzimy i zaaplikujemy soczewki.

Doradztwo

Doświadczony i profesjonalny personel doradzi, pomoże przy wyborze odpowiedniego produktu.